E150 - Середня небезпека

Цукровий колер (добавка E150) більш відома, як карамель або палений цукор – є водорозчинним харчовим барвником. Барвник E150 це більш окислена карамель, ніж та, яка застосовується в цукерках і кондитерських виробах. Добавка E150 має запах паленого цукру і трішки гіркуватий смак. Барвник E150 може приймати колір від світло-жовтого і бурштинового до темно-коричневого. Цукровий колер є одним з найдавніших і найбільш широко використовуваних харчових барвників. Добавка E150 знаходиться майже в кожному виді продуктів харчової промисловості (тісто, пиво, чорний хліб, булочки, шоколад, печиво, спиртні напої та лікери, креми, наповнювачі, картопляні чіпси, десерти і багато інших). Об'єднана група експертів ФАО / ВООЗ з харчових добавок (JECFA) поділяє карамельний барвник на 4 класи, в залежності від способу отримання та фізичних властивостей. Таким чином, сьогодні в харчовій промисловості використовуються наступні види барвника E150: цукровий колер I (добавка E150a) - проста карамель, що отримується шляхом термічної обробки вуглеводів без застосування сторонніх речовин; цукровий колер II (добавка E150b) - карамель, отримана за лужно-сульфітною технологією; цукровий колер III (добавка E150c) - карамельний барвник, отриманий за аміачною технологією; цукровий колер IV (добавка E150d) - карамель, що одержується за аміачно-сульфітною технологією. Отримують добавку E150 шляхом термічної обробки вуглеводів, в основному, в присутності кислот, лугів або солей. Процес отримання барвника E150 називається карамелізацією. При цьому карамель виробляється з недорогих і доступних підсолоджувачів. В якості основного компоненту при виробництві барвника E150 використовується фруктоза, декстроза (глюкоза), інвертний цукор, сахароза, солодовий сироп, патока, крохмаль. У ролі кислот, які можуть бути використані при виробництві карамельного барвника, застосовуються сірчана, сірчиста, фосфорна, оцтова і лимонна кислоти. При лужному методі отримання добавки E150 використовуються луги амонію, натрію, калію і кальцію. Крім того, при отриманні карамельного кольору також можуть використовуватися гідроксиди та солі амонію, натрію і калію (карбонати, бікарбонати, фосфати, сульфати, бісульфітом). Молекули карамельного барвника можуть мати позитивний або негативний залишковий заряд, залежно від реагентів, що використовуються в його виробництві. Тому, щоб уникнути таких проблем як осад або помутніння харчових продуктів необхідно правильно підбирати клас карамельного барвника, залежно від кислотності та інших фізико-хімічних характеристик продуктів харчування. Цукровий колер має високу мікробіологічну стабільність. Так як барвник E150 виробляється за дуже високих температур і має високу щільність речовини, він не підтримує розвиток мікроорганізмів.

Застосування

Цукровий відтінок є одним з найдавніших і найбільш широко використовуваних харчових барвників. Добавка Е150 знаходиться майже в кожному виді продуктів харчової промисловості (тісто, пиво, чорний хліб, булочки, шоколад, печиво, спиртні напої та лікери, креми, наповнювачі, картопляні чіпси, десерти та багато інших). Хоча основна функція карамельного барвника – забарвлення продуктів, добавка E150 також має ряд додаткових функцій. У безалкогольних напоях, барвник E150 діє як емульгатор, щоб перешкоджати помутнінню напоїв і формуванню пластівців. Цьому сприяють світлозахисні властивості добавки, що запобігають окисленню смакових компонентів напоїв.

Вплив на організм

Карамельний барвник E150 може викликати алергічні реакції у невеликої частини споживачів. Однак це пов'язано насамперед з продуктами, з яких отримують дану харчову добавку. Глюкоза, отримана з пшениці, солодовий сироп, отриманий з ячменю і лактоза, одержувана з молока самі по собі можуть бути алергенами. Таким чином, особам, схильним до алергії на дані види продуктів слід уникати і харчових продуктів з використанням барвника «Цукровий колер». При виробництві добавки E150 сульфітним методом у кінцевому продукті можуть міститися сліди сульфітів. Однак цей показник менше 10 частин на 1 млн, тому на упаковках продуктів не обов'язково розміщення попереджень про можливу алергічну реакцію на компоненти барвника. Міжнародна організація JECFA встановила допустиме добове споживання харчового барвника E150 на рівні від 160 до 200 мг / кг маси тіла, залежно від класу барвника. Організація IPCS в ході своїх досліджень підтвердила, що цукровий колер не є канцерогеном і мутагеном. Адміністрація по продуктах харчування і лікарських препаратів США (FDA) класифікує добавку E150, як безпечну і звільняє від обов'язкової сертифікації. Карамельний колер схвалений для вживання в їжу в більшості країн світу. У той же час, в ряді країн є обмеження на використання барвника E150 в харчовій промисловості.