E123 - Дуже висока небезпека

Амарант (харчова добавка E 123) — це хімічна сполука синтетичного походження — азобарвник, синювато-червоного, червоно-коричневого, або червоно-фіолетового кольору, який одержується з кам'яновугільної смоли. Барвник E 123 являє собою розчинний у воді порошок, що розкладається при температурі 120 C, але при цьому не плавиться. Хімічна формула амаранта (харчової добавки E 123): C20H11N2O3Na10S3.

У природі існує рослина з ідентичною назвою, але до неї харчова добавка E 123 не має ніякого відношення, і на відміну від корисного й гарного однолітника, часом завдає великої шкоди організму, при вживанні в їжу.

Вплив на організм

Вживання барвника E 123 може викликати риніт (нежить), кропивницю (сверблячі висипи). Амарант негативно впливає на роботу печінки й нирок, на репродуктивну функцію людини. Харчова добавка E 123 строго протипоказана людям, чутливим до аспірину, а також дітям, так як може викликати їх гіперактивне поводження. Дослідження опубліковані у США в 1976 році показали, що вживання барвника E 123 призводить до збільшення ймовірності утворення ракових пухлин в організмі пацюків. Після цього добавка E 123 була заборонена для використання в харчовій промисловості США. Однак дотепер немає точних наукових даних що барвник E 123 є канцерогеном і для людського організму. Також існує інформація, що амарант може викликати тератогенні ефекти (уроджені каліцтва) і розвиток пороку серця у плода. В будь-якому разі, рекомендується втриматися від вживання продуктів, що містять добавку E 123, а також повністю виключити продукти з барвником E 123 з раціону вагітних жінок і дітей.

Застосування

Раніше барвник E 123 застосовувався в харчовій промисловості, як добавка в сухих сумішах для кексів, у суміші для желе й сухих сніданках. Крім цього добавка E 123 використовується для готування напівфабрикатів бісквіта й безалкогольних напоїв.

Інші застосування амаранту:

у косметичній промисловості, при виробництві губної помади, рум'яний і ін.;

як барвник, для фарбування паперу, натуральних і синтетичних тканин, шкіри й фенолформальдегидных смол.

У зв'язку зі своїм шкідливим впливом на здоров'я людини, амарант, як харчова добавка E 123, заборонений для використання в харчовій промисловості на території РФ, України, США й багатьох країн Європи.