E220 - Середня небезпека

Діоксид сірки (харчова добавка E220) у харчовій промисловості застосовується як консервант. Добавка E220 розчиняється у воді, у ході чого утворюється нестійка сірчиста кислота. Також діоксид сірки розчинний у сірчаній кислоті та етаноле. Хімічна формула діоксиду сірки SO2. Існує кілька методів одержання діоксиду сірки. При промисловому способі його отримують шляхом випалювання сульфідів або спалювання органічних сірковмісних сполук (наприклад, сірководню). В лабораторних умовах оксид сірки одержують шляхом реакції гідросульфітів та сульфітів із сильними кислотами. У ході реакції утворюється сірчиста кислота, яка відразу розкладається на діоксид сірки та воду.

Застосування

Харчова добавка E220 широко застосовується для захисту овочів та фруктів від передчасного потемніння та гниття. Діоксидом сірки обкурюють склади та овочесховища, обробляють практично всі види цитрусових для дальнього транспортування. Основні призначення харчової добавки E220: запобігає розмноженню бактерій та грибів; гальмує ферментативне потемніння овочів, фруктів; подовжує термін придатності товарів. Харчова добавка E220 застосовується у промисловому виробництві сухофруктів. Вона зберігає барвистий вигляд плодів і запобігає їх гниття. Крім того, діоксид сірки застосовується: при виготовленні консервації (фруктових, овочевих соків, пюре, напоїв: добавка допомагає збільшити термін їх зберігання); при виробництві джемів та мармеладів; при переробці м'яса - діоксидом сірки обробляють сировину, що дозволяє захистити його від впливу бактерій гниття і зробити фарбування продукту привабливішим. Діоксид сірки є важливим компонентом у виноробстві. Харчова добавка E220 застосовується як антибіотик та антиоксидант, захищаючи вино від окислення та псування бактеріями.

Вплив на організм

Добавка E220 дуже токсична. При вдиханні сірчистого газу з'являються кашель, нежить, ядуха. При тривалому контакті з оксидом сірки у людини починається блювання, з'являється незв'язність мови, можливий гострий набряк легень. У алергіків діоксид сірки може викликати кропив'янку, кашель, ангіоневротичний набряк, утруднене дихання.