E173 - Середня небезпека

Алюміній (харчова добавка Е173) - легкий немагнітний метал сріблясто-білого кольору, що має відмінну тепло- та електропровідність. Займає перше місце у світі серед металів та третє місце серед елементів, за своєю поширеністю у природі. У земній корі міститься 8,1% алюмінію. Цей метал легко піддається механічному обробленню, формуванню, володіючи високою пластичністю (його можна розкатати в тонку фольгу). Алюміній утворює сплави практично з будь-якими металами, має високу стійкість до корозії, за рахунок його здатності швидко утворювати стійкі оксидні плівки, що захищають поверхню від подальшої взаємодії. У природі алюміній зустрічається у різних мінералах: бокситах, нефелінах, глиноземах та ін. Крім того, у малих дозах може зустрічатися у питній воді та деяких видах продуктів. Незважаючи на достаток алюмінію в природі він не зустрічається в живих клітинах, у зв'язку з цим у підвищених концентраціях алюміній може бути токсичний.

Застосування

У харчовій промисловості добавка Е173 може використовуватися як барвник для зовнішнього оформлення кондитерських виробів, драже, тортів. Барвник Е173 надає виробам сріблястого блискучого відтінку. Крім цього, алюміній використовується для виробництва харчової фольги, завдяки високій теплопровідності та неотруйності сполук алюмінію. Окрім вживання добавки Е173 та води з вмістом алюмінію, цей метал може потрапляти в організм при використанні алюмінієвого посуду, а також вживання напоїв у алюмінієвих банках. Особливо високі концентрації алюмінію спостерігаються у прострочених банкових напоях. Інші застосування алюмінію: у ювелірній промисловості, для виробництва біжутерії; у скловаренні (використовується фосфат, фторид та оксид алюмінію); в ракетній техніці, як пальний компонент в твердому паливі; у будівництві, як конструкційний матеріал; у виробництві посуду.

Вплив на організм

Незважаючи на достаток алюмінію в природі він не зустрічається в живих клітинах, у зв'язку з цим у підвищених концентраціях алюміній може бути токсичний. Токсичність алюмінію можна пояснити його відкладенням у кістковій тканині центральної нервової системи. Однак накопиченню металу в організмі людини перешкоджають механізми його виведення, у звичайних умовах із сечею. За добу з організму може виводитись до 15 мг алюмінію. Таким чином, харчова добавка Е173 може бути шкідлива для людей з порушенням функцій нирок.

В даний час точаться суперечки та дослідження в галузі впливу алюмінію на здоров'я людини. Раніше наводилися наукові факти залежності споживання алюмінію та хворобою Альцгеймера, проте недавні дослідження спростували вплив алюмінію на розвиток цієї хвороби. А надлишок алюмінію у мозку жертв пояснювався як наслідок хвороби, а не її причина. Неоднозначне відношення до харчової добавки Е173. Барвник Е173 заборонений для використання в ряді країн, хоча наукових доказів шкоди добавки Е173 для організму поки що немає.

Ряд доповідей також показує, що високий рівень споживання алюмінію несприятливо впливає на метаболізм фосфору і кальцію в організмі людини, внаслідок чого в організмі можуть з'являтися або посилюватися скелетні аномалії, такі як остеопороз.