E968 - Дуже низька небезпека

Еритрит (харчова добавка Е968) - відноситься до вологоутримуючих речовин, підсолоджувачів та стабілізаторів штучного походження, використовується в технологічних цілях у процесі виробництва харчових продуктів. Еритрит – хімічна сполука з формулою C4H10O4. Зовні виглядає як порошок білого кольору без певного запаху, має солодкий смак (60–70 % солодощі сахарози). У нерозчиненому вигляді має охолодний ефект, не має післясмаку. Стійкий до температури, розчинний у воді, середньо розчинний у етиловому спирті; не розчинний у діетиловому ефірі. Виготовляється природним чином із фруктів (виноград, дині, груші) та солодких ферментованих продуктів. 

Застосування

У харчовій промисловості еритрит виготовляють із глюкози, отриманої з рослинної сировини, шляхом бродіння за допомогою дріжджів Moniliella pollinis, потім фільтрують, кристалізують та сушать. Може використовуватися при виробництві безалкогольних напоїв, морозива, молочних десертів, йогуртів, хлібобулочних та борошняних кондитерських виробів, жувальної гумки, шоколаду, столових замінників цукру. Інші сфери застосування: косметологія (зубні пасти та засоби гігієни для порожнини рота), фармацевтика (як ексципієнт у лікарських формах). 

Вплив на організм

Еритрит майже не калорійний та не впливає на рівень цукру в крові чи рівень інсуліну в крові. Практично повністю всмоктується у стінки тонкого кишечника і швидко надходить у сироватку крові та плазму. Системному метаболізму речовина не піддається, виводиться нирками у незміненому вигляді протягом доби.

Відомими побічними ефектами регулярного застосування еритриту є бурчання у шлунку, нудота та діарея при перевищенні максимально допустимої дози. Може викликати алергічні кропив'янки (кропив'янка).

Щоденна безпечна норма вживання Е968 з продуктами становить не більше 50 г. У перерахунку на кілограм маси тіла допускається вживати не більше 0,7 г/кг на добу (0,8 г/кг ваги для жінок та 0,66 г/кг для чоловіків).