E950 - Середня небезпека

Ацесульфам калію (добавка E950) є одним з нових підсолоджувачів, він також відомий під назвою ацесульфам К. Він є кристалічним порошком білого кольору. Молекулярна формула цієї речовини: C4H4KNO4S. Ацесульфам калію такий же солодкий, як аспартам, в половину солодший, ніж сахарин, на одну четверту солодший, ніж Sucralos і в 200 разів солодший за звичайний столовий цукор. Подібно сахарину він має злегка гіркуватий присмак, особливо у великих концентраціях. Вперше описаний 1967 року німецьким хіміком Карлом Клаусом (нім. Karl Clauss), який працював у Hoechst AG.

Подібно до сахарину, що також є сульфамидом, ацесульфам у високих концентраціях має гіркувато-металевий присмак, тому часто використовується в комбінації з аспартамом.

Застосування

Використовується для підсолоджування газованих напоїв, при виготовленні перепічки, желатинових десертів і жувальної гумки, також використовується як підсолоджувач деяких лікарських форм, зокрема у сиропах.

Схвалено до використання в газованих напоях 1998 року американським Управлінням з контролю за продуктами і ліками.

Ацесульфам калію у вигляді харчової добавки E950 часто змішується з іншими підсолоджувачами, як правило аспартамом (харчова добавка E951). Крім харчової промисловості Ацесульфам калію знайшов своє застосування у фармакології, з метою зробити активні інгредієнти у різних препаратах приємнішими на смак.

Вплив на організм

В окремих ЗМІ у публікаціях про підсолоджувачі часто стверджується, що ацесульфам може викликати рак (згідно з дослідженнями 1970 року), однак 9-місячні токсикологічні дослідження показали відсутність зв'язку між прийомом ацесульфаму і ймовірністю виникнення пухлин.

Легко ресорбується, не метаболізується та швидко виводиться через нирки. Період напіврозпаду в організмі становить 90 хвилин, це означає, що акумуляція ацесульфаму калію не відбувається. Ацесульфам калію не викликає карієсу.

Ацесульфам калію довго зберігається, не викликає алергічних реакцій та не калорійний.

Містить метиловий ефір, який погіршує роботу серцево-судинної системи, і аспарогенову кислоту - вона надає збуджуючу дію на нервову систему і може з часом викликати звикання. Ацесульфам погано розчиняється.

Продукти з цим підсолоджувачем не рекомендується вживати дітям, вагітним і жінкам, що годують груддю.

Безопасная доза — не более 1 г в сутки.