E904 - Нульова небезпека
Харчова добавка Е904 (шелак) - відноситься до глазуровувачів натурального походження, використовується в технологічних цілях в процесі виробництва харчових продуктів. Шелак - природна смола, екскретируема самками ряду пологів (Metatachardia, Kerria, Laccifer, Tachardiella, Austrotachardiella, Afrotachardina, Tachardina) комах-червців сімейства Kerriidae, що паразитують на деяких тропічних і субтропічних деревах в Індії і країнах Південно-Східної Азії (Croton lechleri та інших).
Шелак містить алеуретиновую кислоту, дигидрооксификоцеролловую кислоту, шеллоловую кислоту, шелачний віск (до 5 %), воду, водорозчинний пігмент. Температура плавлення - + 80... +120 °C. Добре розчинний в розчинах лугів і в нижчих аліфатичних спиртах, слабо — в бензолі і майже не розчинний в бензині, жирах і маслах.
Отримання
В якості виробника шелаку найбільш відомий вид Kerria lacca, він же Laccifer lacca, культивований в деяких тропічних країнах (включаючи не тільки Азію, але і Центральну Америку) навмисним підсаджуванням на дикорослі рослини відповідних порід.
У період роїння червці сідають на гілки дерев і поглинають деревний сік, перетравлюють його і виділяють смолисту речовину. Збір кірки лаку відбувається в червні і листопаді. Потім його піддають подрібненню, промиванню та сушінню для отримання сипучої лакової маси. Далі лак, поміщений в парусинові мішки з добавкою 2-3% сульфіду миш'яку, розплавляють над вогнем деревного вугілля. Розплавлений лак продавлюють крізь парусину, після чого ще раз плавлять, і відливають в прямокутні форми. Шляхом витяжки з прямокутних брусків отримують готові пластини шелаку.
Вплив на органзім людини
Е904 вважається однією з найбезпечніших для організму людини. Наукові дані про користь застосування харчової добавки Е904 для здоров'я людини зараз відсутні. Біорозкладаний, не завдає шкоди навколишньому середовищу.
Шкода
У чутливих людей може викликати шкірну алергію.
Застосування
Добавка Е904 застосовується в харчовій промисловості для поверхневої обробки свіжих цитрусових, яблук, груш, динь, персиків, ананасів; і в якості глазуровувача при виготовленні цукерок, драже, шоколаду, борошняних виробів, сухих сніданків, горіхів, кави в зернах, біологічно активних добавок і жувальної гумки. Шелак також застосовується для покриття таблеток, виготовлення лаків для покриття, наприклад, меблів і музичних інструментів з дерева; у піротехніці як горюча речовина, в фотографії, в якості ізоляційного матеріалу, в складі полірувальних паст, як барвник для бавовняних і шовкових тканин і т. д.
Інші сфери застосування
Шелак використовується для виготовлення лаків, ізоляційних матеріалів і в фотографії.
До винаходу вініліту (сополімеру поліхлорвінілу та полівінілацетату) у 1948 році шелак використовувався для виготовлення грамплатівок.
Використовується в піротехніці як горюча речовина, наприклад, для сигнальних вогнів (зелений вогонь: 85 % — хлорат барію, 15 % — шелак), трасуючих боєприпасів (трасуючий склад: 55 % — нітрат барію, 35 % — магній, 10 % — шелак).
Лак на спиртовій основі з шелаку використовується в меблевій промисловості, у взуттєвій промисловості поряд з ідітоловим лаком, як закріплювач для урізу шкіряних підошов і каблуків, а також використовується для фінішного покриття акустичних музичних інструментів з дерева (скрипки, акустичні гітари, піаніно, роялі та інше).
Очищений і знешкоджений лак на основі шелаку широко застосовується в сусальному золоченні як захисне покриття (наприклад, для захисту золотої поталі від окислення). Менш дорогий вид шелачного лаку, шелак з добавкою воску, застосовують для грунтування під сусальну позолоту.
Всупереч широко поширеній назві "шелак" стосовно гель-лаковому покриттю для нігтів, в косметології для покриття нігтів справжній шелак в даний час не використовується.