E553 - Низька небезпека
Харчова добавка Е553 (силікат магнію) — відноситься до добавок, що перешкоджають злежуванню і грудкуванню, синтетичного походження, використовується в технологічних цілях в процесі виробництва харчових продуктів. Зовні виглядає як дрібнодисперсні порошки або пластинчасті кристали білого кольору, без вираженого запаху і смаку. У воді і етанолі магнієві солі кремнієвих кислот не розчиняються. PH 10%-х суспензій 7,0-10,8.
В основі будови всіх силікатів лежать тетраедри [SiO4 Si]4 -, здатні зв'язуватися (полімеризуватися) своїми вершинами з утворенням острівних, кільцевих, ланцюгових, шаруватих і каркасних структур.
Розрізняють три типи застосовуваних в харчовій промисловості силікатів магнію:
Е553а (i) силікат магнію;
Е553а (ii) трисилікат магнію;
Е553а (ii) (iii) тальк (або Е553b).
У природі силікат зустрічається в таких мінералах, як протоенстатит, кліноенстатит, енстатит, жировик (стеатит). Отримують шляхом кристалізації стекол необхідного складу в умовах нагрівання до 1000 °C–1100 °C. Також існує спосіб спікання сумішей стехіометричних кількостей оксидів кремнію і магнію. Прийнятно прожарювання гідросилікатів магнію.
Вплив на організм людини
Максимальна добова доза силікату магнію, безпечна для здоров'я, не описана. Існують певні технологічні норми використання добавки Е553а в харчовій промисловості, які не повинні перевищуватися. Так максимальна кількість силікату магнію в різних продуктах може варіюватися від 10 до 30 грам на один кілограм готового продукту. Будь-якого негативного впливу на організм людини дана харчова добавка не робить.
Застосування
У харчовій промисловості силікат магнію допустимо для використання у виготовленні сухого молока, сухих вершків, цукровому піску, порошку декстрози. Також харчову добавку Е553а додають в продукти, упаковані в фольгу, прянощі, тверді і нарізні сири, Сирний продукт, сипучі сухі порошкоподібні продукти, сіль, замінники солі, цукор, замінники цукру. Крім цього, силікат магнію входить до складу продуктів, що випускаються у вигляді таблеток, біодобавок, солодких кондитерських виробів з цукристою присипкою.
Інші сфери застосування: застосовується в косметичній промисловості в складі пудри, присипки, розсипних тіней для повік, рум'ян. У медицині силікат магнію використовується як компонент присипок. Також речовина бере участь в процесі виготовлення гуми, паперу, фарб, лаків, твердих мастил, кераміки як наповнювач.