E513 - Середня небезпека
Сірчана кислота (харчова добавка E513) – важка масляниста рідина, що не має кольору та запаху, сильна двоосновна кислота. У концентрованому вигляді та при нагріванні є сильним окислювачем. Хімічна формула: H2SO4. У природі сірчана кислота іноді утворюється у верхніх шарах атмосфери, в результаті реакції вулканічного попелу, що містить велику кількість сірки та водяної пари. Сірчана кислота - це дуже їдка речовина, яка при попаданні на шкіру викликає сильні хімічні опіки, вражає слизові оболонки та дихальні шляхи, при вдиханні - утруднює дихання, викликає кашель, іноді ларенгіт, трахеїт, бронхіт.
Застосування
У харчовій промисловості використовують як регулятор кислотності. Для підкислення дріжджового сусла у виробництві спирту з сировини, що містить крохмаль, а також меласного сусла, для регулювання кислотності напоїв. Іноді застосовується як каталізатор інверсії цукру з наступною нейтралізацією. Сірчана кислота застосовується також обробки дріжджів, забруднених при зберіганні сторонніми мікроорганізмами. Вона інактивує бактеріальні клітини, не завдаючи при цьому серйозної шкоди життєздатності дріжджових клітин. Кислоту використовують у вигляді 10% розчину. Концентрована сірчана кислота - каталізатор гідролізу та рафінації жирів. Обробку жиру ведуть кислотою в кількості 0,5-2,5% маси жиру. Інші використання сірчаної кислоти: у сільськогосподарській промисловості, для виробництва мінеральних добрив; у хімічній промисловості, для одержання мінеральних кислот та солей; як електроліт у свинцевих акумуляторах; у нафтовій, шкіряній, текстильній, металообробній галузях промисловості; у виробництві вибухових та димоутворюючих речовин.
Вплив на організм
Сірчана кислота відрізняється агресивністю, становить дуже велику небезпеку для людини. Контакт зі шкірними та слизовими поверхнями може призвести до сильного хімічного опіку та некрозу тканин. При попаданні парів Е513 у дихальні шляхи спостерігається кашель, утруднення дихання, часто розвивається бронхіт, трахеїт, ларингіт. Смертельна доза висококонцентрованої сірчаної кислоти - 5 мг речовини, прийнятої внутрішньо.