E363 - Нульова небезпека

Бурштинова кислота (харчова добавка Е363) – це двоосновна карбонова кислота, що міститься у природі у багатьох рослинах та їх похідних, наприклад, у бурштину. Бурштинова кислота є побічним продуктом ферментації цукру. Вона присутня практично у всіх ферментованих напоях, таких як вино та пиво. За своїми фізичними властивостями добавка Е363 є безбарвними кристалами, розчинними у воді та спирті з температурою плавлення 185 °С. Хімічна формула бурштинової кислоти: C4H6O4.

Застосування

У харчовій промисловості добавка Е363 використовується як регулятор кислотності. Добавка Е363 може використовуватися при виробництві сухих напівфабрикатів кондитерських, бульйонних кубиків і супових концентратів, порошків для самостійного приготування напоїв, мармеладів, риби. Бурштинова кислота нейтралізує негативний вплив етилового спирту, запобігає похмільному синдрому. Добавка Е363 є одним із компонентів горілки елітних сортів (100 мг/л). Інші застосування бурштинової кислоти: у фармацевтиці, для виготовлення лікарських засобів; використовується для одержання пластмас, смол; широко застосовується у аналітичній хімії.

Вплив на організм

Бурштинова кислота покращує роботу серця, печінки, мозку, розчиняє каміння в нирках, перешкоджає виникненню та розвитку небезпечних пухлин, зміцнює імунітет, знижує рівень цукру в крові, гальмує запальні процеси, нейтралізує велику кількість отрут та нормалізує роботу нервової системи. 

Бурштинова кислота бере участь у клітинному диханні, сприяє виробленню енергії, зміцнює імунну систему, покращує роботу нервової системи. Виявляє антиоксидантні властивості, нейтралізує вільні радикали.

Кислота підтримує організм у тонусі, знижує рівень цукру в крові, бореться із запаленням, перешкоджає розвитку пухлин. Благотворно позначається на роботі мозку, серця, печінки. У 1952 році було виявлено антирадіаційні властивості цієї речовини.

Бурштинова кислота знижує токсичну дію протизапальних, протитуберкульозних, протипухлинних препаратів та антибіотиків.

Синтезується в організмі людини (приблизно 200-400 г щодня). Поступаючи з продуктами харчування або у вигляді біологічної добавки, речовина протягом 30-40 хвилин розщеплюється та повністю засвоюється.

Добавка Е363 може спричинити безсоння. При контакті зі шкірою викликає подразнення. Необхідно дотримуватися обережності при сечокам'яній хворобі та гіпертонії. Бурштинова кислота протипоказана при індивідуальній непереносимості, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, сечокам'яній хворобі, вираженій артеріальній гіпертензії, виражених порушеннях функції нирок.