E338 - Середня небезпека

Ортофосфорна кислота (Е338) – неорганічна сполука, досить слабка кислота. У харчовій промисловості використовується як регулятор кислотності. Хімічна формула ортофосфорної кислоти – H3PO4. За своїми фізичними властивостями у чистому вигляді ортофосфорна (фосфорна) кислота є гігроскопічними безбарвними кристалами. При температурі вище 42°C ортофосфорна кислота починає плавитися перетворюючись на в'язку безбарвну рідину. Добавка Е338 дуже добре розчинна у воді і зазвичай застосовується у вигляді 85% водного розчину. У такому вигляді фосфорна кислота є безбарвною сиропоподібною рідиною. Кислота не має запаху і також добре розчиняється в багатьох розчинниках, наприклад, етанолі.

Застосування

У харчовій промисловості добавка Е338 використовується для підкислення продуктів, надаючи їм кислого та злегка гіркого смаку. Ортофосфорна кислота є дуже дешевою порівняно з іншими регуляторами кислотності, такими як лимонна кислота і тому широко застосовується у газованих напоях масового виробництва. Крім харчової промисловості фосфорна кислота використовується в стоматології для очищення поверхні зубів, у фармацевтичній промисловості як один з компонентів різних ліків. Ще одним напрямком використання ортофосфорної кислоти є видалення іржі. Ця кислота використовується у різних засобах - перетворювачах іржі. Вона перетворює гідроксид заліза на чорний фосфат заліза, тим самим зупиняючи поширення корозії. Також ортофосфорна кислота використовується у косметиці, миючих засобах, електронній, хімічній та інших галузях промисловості.

Вплив на організм

Ортофосфорна кислота сприяє підвищенню кислотності шлунка. Щоб нормалізувати рівень pH, організм починає використовувати кальцій, забираючи його із зубів та кісток. В результаті можуть виникнути такі захворювання, як карієс та остеопороз.

Фосфорна кислота не має специфічної токсичної дії. Системна токсичність низька. Її розчини подразнюють очі, дихальні шляхи та слизові оболонки. При концентрації >10% вона має подразнюючу дію, а вище 25% - корозійну. При ковтанні великої кількості виникає нудота, блювання, діарея, кривава блювота та гіповолемічний шок. Концентровані розчини викликають опіки слизової оболонки рота, стравоходу та шлунка. При попаданні рекомендується промити шкіру або промити очі теплою водою або фізіологічним розчином. При ковтанні фосфорної кислоти як перша допомога необхідно підтримувати дихання і внутрішньовенно поповнювати рідину.

У добровольців, які отримували фосфорну кислоту перорально у кількості 2–4 г/кг на день протягом 10 днів або 3,9 г/кг на день протягом 14 днів, не виявлено негативних для метаболізму наслідків. Дозволяється використовувати 0,5-1 г/л фосфорної кислоти у напоях.

Найбільша кількість добавки міститься у популярних газованих напоях, таких як Coca-Cola, Pepsi. Вживання у великій кількості може призвести до нудоти, виразки, гастриту, шлункової кровотечі, блювоти, порушення апетиту. Стоматологи вказують на те, що такі напої з добавкою Е338 провокують карієс. Це з тим, що речовина роз'їдає емаль, а цукор створює живильне середовище для бактерій.