E325 - Дуже низька небезпека

Лактат натрію (харчова добавка Е325) використовується при виробництві продуктів харчування як регулятор кислотності, емульгатора та консерванту харчових продуктів. Хімічна формула латткату натрію: С3Н5NaO3. Тобто, добавка Е325 є натрієвою сіллю молочної кислоти. За своїми фізичними властивостями добавка Е325 є кристалічним порошком білого кольору. Вона добре розчинна у воді. Для виробництва зазвичай продається у розчиненому вигляді із вмістом сторонніх домішок. У такій формі лактат натрію виглядає як в'язка (сиропоподібна) рідина з відтінками кольору від безбарвного до коричневого залежно від якості та торгової марки. Отримують лактат натрію нейтралізацією молочної кислоти, отриманої внаслідок бродіння цукристих речовин.

Застосування

Добавка Е325 широко застосовується у різних видах продукції: хлібобулочних виробах, м'ясопродуктах (зокрема м'ясі свійської птиці) у вакуумній упаковці, кремах, лікерах, розсолах тощо. Будучи консервантом, добавка Е325 продовжує термін зберігання продуктів, покращує органолептичні властивості (смак, колір, зовнішній вигляд, структуру), перешкоджає розшаровування продуктів), виявляє антибактеріальні властивості завдяки інгібуванню процесів гниття і розвитку патогенних бактерій. Крім цього, добавка Е325 посилює дію антиоксидантів та перешкоджає висиханню продуктів. Лактат натрію також використовується у виробництві косметичних засобів, наприклад, шампунів та рідких мил, а також входить до складу деяких лікарських препаратів.

Вплив на організм

Добавка Е325 відноситься до нешкідливих. Невелика кількість лактату натрію виробляється бактеріальними культурами кишечника, що дозволяє стимулювати процеси травлення та перистальтики.

Не рекомендується дітям до трьох років через відсутність у печінці спеціальних ферментів, що сприяють засвоєнню молочної кислоти. У літню пору слід з обережністю користуватися косметичними засобами з лактатом натрію: речовина збільшує ризик виникнення сонячних опіків. Деякі дослідження свідчать, що шкідливість пов'язана з використанням генномодифікованої сировини для одержання натрію лактату (кукурудза). Не рекомендується вживати лактати людям, які страждають на погану непереносимість лактози.