E161b - Нульова небезпека
Лютеїн (харчова добавка Е161b) - це пігмент, що відноситься до ксантофілів - групи каротиноїдів кисню. Ксантофілл (у перекладі з грецької — «жовтий лист») є основною складовою пігментів жовтого кольору в листі, квітах, плодах рослин, а також більшості мікроорганізмів і водоростей. У тваринному світі він теж зустрічається, наприклад, у курячому жовтку. У натуральних рослинних продуктах, лютеїн у великій кількості міститься у жовто-червоних овочах та фруктах (помаранчевий перець, солодка кукурудза, морква, хурма, чорний виноград, шпинат, броколі, авокадо). Органічна формула лютеїну (добавки Е161b): C40H56O2.
Застосування
У харчовій промисловості лютеїн використовується як добавка-барвник Е161b. Також добавка Е161b може використовуватись для збагачення продуктів харчування. Інші застосування лютеїну: у фармацевтичній промисловості (входить до складу біологічно активних добавок під час виготовлення деяких безрецептурних ліків); у косметичній промисловості.
Вплив на організм
Лютеїн рекомендується приймати при зменшенні гостроти зору, інсульті, ревматоїдному артриті. Крім цього, з метою профілактики не зашкодить добавка Е161b та людям, які проводять багато часу за комп'ютером.
Організм людини не здатний синтезувати лютеїн, тому надходження лютеїну в організм безпосередньо пов'язане з харчуванням. Серед усіх каротиноїдів лютеїн має найвищу біодоступність — майже 80%. На його засвоюваність найбільше впливає наявність ліпідів у їжі. Для засвоєння лютеїну необхідно споживати кілька ліпідів (жирів). Частина харчового лютеїну зазвичай етерифікована, тому потрібна наявність кишкових ліпаз для його деетерифікації. Лютеїн у складі ліпідної міцели повинен підійти до стінки тонкого кишківника. Як полярна молекула лютеїн розташовується на поверхні розділу фаз. В ентероцит така міцелла потрапляє шляхом пасивної дифузії. У кровотік лютеїн виходить у складі хіломікрону. У різних тканинах лютеїн накопичується неоднаково. Максимальна його концентрація спостерігається в оці, особливо – у сітківці – у 10 000 разів більше, ніж у плазмі крові. Це пов'язано з вибірковим поглинанням лютеїну за допомогою ксантофіл-зв'язуючого переносника. Також у поглинанні лютеїна оком грає роль білок – тубулін.
Лютеїн особливо важливий для зору людини. Барвник Е161b має важливу властивість світлопоглинання, збільшуючи гостроту зору. Регулярне вживання лютеїну, а отже і добавки Е161b, запобігає помутнінню кришталика і зменшує ризик дегенерації сітківки ока. З віком сітківка стоншується, що призводить до погіршення зору, лютеїн допомагає підтримувати її у здоровому стані. Крім цього, добавка Е161b, будучи антиоксидантом, сприяє захисту та оновленню клітин організму.