E124 - Висока небезпека

Понсо 4R, Пунсовий 4R (харчова добавка Е124) - барвник синтетичного походження, що має червоний колір. Барвник Е124 відкриває цілу палітру відтінків: при додаванні жовтих (Е102, Е104) або помаранчевих (Е110) барвників виходить коричневий колір, а при змішуванні із синім барвником Понсо 4R дає фіолетове забарвлення. За своїм хімічним складом барвник Е124 представляє натрієву сіль: гранулят або порошок червоного кольору добре розчинний у воді. Хімічна формула барвника Е124: C20H11N2Na3O10S3. Добавка Е124 термостабільна, стійка до дії світла, відновників та окислювачів.

Застосування

Продукти, оброблені Понсо можна піддавати будь-яким технологічним операціям (стерилізація, пастеризація, охолодження, заморожування тощо). Понсо (добавка Е124) широко використовується (самостійно, або у поєднанні з іншими барвниками) при фарбуванні продуктів у кондитерській промисловості, у виробництві напоїв, морозива, пудингів, десертів, фруктових консервів. Добавка Е124 застосовується при виготовленні рибо- та м'ясопродуктів, молочних десертів, тортів та сирних виробів. Інші використання барвника Е124 – Понсо 4R: при виробництві рідких миючих засобів (шампуні, рідке мило, піна для ванни та душа); у текстильній промисловості, застосовується як барвник для вовни та шовку; у косметології для фарбування продукції.

Вплив на організм

Добавка Е124 є сильним алергеном і може викликати анафілактичний шок, або напад задухи у астматиків і людей з непереносимістю аспірину. Харчова добавка Е124 входить до списку барвників, що призводять до підвищення гіперактивності дітей. 

У ході досліджень не було отримано доказів канцерогенності, генотоксичності, нейротоксичності або впливу на репродуктивну систему при використанні барвника у допустимих дозах. Тим не менш, у США, Фінляндії, Норвегії та деяких інших країнах барвник Понсо 4R (Е124) включений до списку заборонених речовин як речовина, яка, можливо, здатна викликати симптоми СДВГ. При цьому Європейське агентство з безпеки продуктів харчування вказує, що проведене в 2007 році дослідження, хоч і показало можливість такого ефекту в випадках, не дозволяє екстраполювати його на широку громадськість і однозначно заявити про його наявність.