E101 - Дуже низька небезпека

Рибофлавіни (харчова добавка Е101) - один з найважливіших вітамінів, кофермент багатьох біологічних процесів. Добавка Е101 відома як вітамін B2. Хімічна формула рибофлавіну: C17H20N4O6. Він погано розчиняється у воді та спирті. У сполуках із кислотою добавка Е101 стабільна, у лужному середовищі рибофлавін швидко руйнується. З фізичної точки зору рибофлавіни є голчастими кристалами жовтого кольору, що мають гіркий смак. Харчова добавка Е101 добре переносить нагрівання, але руйнується під впливом світла, переходячи в неактивні форми та втрачаючи свої корисні властивості.

Застосування

У харчовій промисловості добавка Е101 використовується як харчовий барвник жовтого кольору. Також харчова добавка Е101 додається в продукти харчування з метою їхнього збагачення вітаміном B2. Найчастіше добавка Е101 входить до складу дитячих каш, хліба, арахісової олії, сухих сніданків. У природі рибофлавін переважає в білкових продуктах тваринного походження: м'ясо, молоко, печінка, птиця, риба, яйця та ін А також міститься в деяких овочах: ​​брокколі, шпинат, білокачанна капуста, гречана крупа та ін. Крім харчової промисловості, рибофлавін застосовується в медицині як вітамінні препарати для заповнення нестачі вітаміну B2 в організмі.

Вплив на організм

Вітамін B2 (добавка Е101) - необхідний для здоров'я нігтів, волосся, шкіри, а також щитовидної залози. Рибофлавін бере участь у освіті антитіл, еритроцитів та регуляції репродуктивної функції людини. Через недостатність вітаміну B2 в організмі можуть з'явитися такі захворювання, як: ангулярний стоматит (поява виразок у куточках рота), хейлоз (лущення та утворення вертикальних тріщин на губах), глосит (набряк та почервоніння язика), порушення роботи органів зору, м'язова слабкість. Важливо постійно вживати продукти, що містять вітамін B2, тому що цей вітамін не може накопичуватися в організмі і при надлишку виводиться з організму разом із сечею. Харчова добавка Е101 практично не має токсичності, навіть при надмірному вживанні продуктів з її вмістом, так як рибофлавін слаборозчинний у воді і, як наслідок, погано всмоктується кишечником. Мінімальну небезпеку може становити лише штучно отриманий рибофлавін через ймовірність попадання до його складу побічних продуктів синтетичного виробництва.